Seçim sonrası ekonomi nasıl şekillendi

Seçim sonrası ekonomi nasıl şekillendi

1 Kasım tarihinde yapılan milletvekili genel seçimlerini AK Partinin ezici bir çoğunlukla kazanması ve tek başına iktidar olabilecek çoğunlukta Milletvekili'ne sahip olması üzerine dolar/tl paritesi bankalar arası piyasada sabah saatlerinde 2,76 seviyelerine kadar düştü.

Seçim sonrası ekonomi nasıl şekillendi

1 Kasım tarihinde yapılan milletvekili genel seçimlerini AK Parti’nin ezici bir çoğunlukla kazanması ve tek başına iktidar olabilecek çoğunlukta milletvekiline sahip olması üzerine dolar/tl paritesi bankalar arası piyasada sabah saatlerinde 2,76 seviyelerine kadar düştü.

 

Dünya genelinde Amerika Merkez Bankası’nın faiz artırımı yapacağı yönündeki beklentilerin oluştuğu bir dönemde Türkiye’de yaşanan siyasi istikrarsızlık ile birlikte dolar/tl paritesi 3,10 seviyelerine kadar çıkarak rekor kırmıştı. 7 Haziran’dan sonra hükümet kurma çalışmalarından bir netice alınması üzerine paniğe kapılan yatırımcılar ülkeyi terk etmeye başlaması ile birlikte borsa düşmüş ve dolar aşırı derece değerlenmişti. 1 Kasım seçimlerinden AK Parti’nin büyük bir zafer ile çıkması üzerine İstanbul menkul Kıymetler Borsası güne yüzde 5,61’lik yükseliş ile başladı. Seçimlerde tek başına iktidar çıkacağını fiyatlayan borsa İstanbul günün ilk yarısını yüzde 5,61 oranında yükselerek 84.860 puandan kapattı.  Bankalar arasında dolar kurunda büyük bir düşüş yaşanmasının ardından biraz toparlanan dolar/tl kuru gün ortasını 2,81 seviyelerinden kapattı.

 

 

Seçim sonuçlarının açıklanması ile birlikte ekonomi çevreleri tarafından günler öncesinde söylenen senaryo aynen gerçekleşti. Seçimlerden tek başına iktidar çıkması üzerine güne morale başlayan BİST 100 endeksi güne 4244 puan artış ile başladı. Borsanın sert yükselişine sadece Doğan grubu hisseleri ile Koza İpek grubu hisseleri ayak uyduramayarak bu hisse senetleri ilk seansı düşüş ile kapattı.

dolar/tl euro/tl doviz kuru pazartesi günü döviz seçimim galibi bist 100 borsa istanbul endeks
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sinem Koltuk Takımı Serisi Piyasa Sunuldu.
Sinem Koltuk Takımı Serisi Piyasa Sunuldu.
Atlantis Yatak Odası Takımı
Atlantis Yatak Odası Takımı