Dante Kimdir?

Dante Kimdir?

Birçok çağdaşları gibi, Dante, çeşitli işler ve bilgilerle uğraşan bir adamdı. Dante’nin, en büyük altı edebiyatçıdan biri olduğu bütün Dünyaca kabul edilmiştir.

Dante Kimdir?
Dante Kimdir?
Birçok çağdaşları gibi, Dante, çeşitli işler ve bilgilerle uğraşan bir adamdı. Dante’nin, en büyük altı edebiyatçıdan biri olduğu bütün Dünyaca kabul edilmiştir. O, güzel resim yapmayı bildiği gibi, müzik ile de uğraştı ve zamanın bütün ilimleri ile ilgilendi. Dante, asker de olmuş ve politikada büyük bir rol oynamıştı.
1265 yılında Dünyaya gelen Dante, Floransa’nın zengin ve tanınmış bir ailesindendi. Floransa, Bölonya ve Padua’daki Üniversitelere devam eden Dante, Boccacio’nun da söylediği gibi felsefede başarı gösteriyordu.
Dante politikaya da karışarak, yüksek sınıfların adaletini temsil eden Gibeline Partisine karşı savaşan Gülf yani orta sınıf partisine girmişti. Dante’nin aralarında bulunduğu Kampaldino güçleri Floransa’nın yönetimini 1298’de ellerine aldı. 1300 yılında İtalya’nın altı valiliğinden birine atanan Dante, Papa’ya karşı geldiği için 10 Mart 1302 tarihinde Floransa’dan çıkarılmıştı. Bu tarihten sonra o bir daha çok sevdiği Floransa’ya dönmedi.
 
Dante, en güçlü eserlerini ve yazılarını sürgün edildikten sonra yazdı. En büyük eseri «Tanrısal Komedi»’yi 1321 tarihinde ölümünden pek az önce Ravena’da tamamladı. Dante’nin ünlü şiirlerinden yalnız sevgilisi Beatric’e karşı olan gençlik sevgisini sonsuzlaştıran şiir Fioransa’da iken yazılmıştı.
 
Tanrısal Komedi, Dünya edebiyatının şaheserlerinden biridir. Edebi değeri, hayal gücü, hiciv, politik deha ve dini duyular bakımından bu eserin bir eşi daha yoktur. Eleştirmenlere göre, böyle bir eser hiçbir çağda, hiçbir kimse tarafından yazılamaz. Bu manzum şaheser Dante’nin bulduğu yeni bir şekilde yazılmış olup, mütehassıslara göre bundan iyi bir şekil şimdiye kadar ortaya konmamıştır.
Büyük Dante 1321 tarihinde öldü.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sinem Koltuk Takımı Serisi Piyasa Sunuldu.
Sinem Koltuk Takımı Serisi Piyasa Sunuldu.
Atlantis Yatak Odası Takımı
Atlantis Yatak Odası Takımı