Thomas Alva Edison Kimdir?

Thomas Alva Edison Kimdir?

Binden fazla şey icat eden büyük bilgin Edison, bütün Amerika’nın ye Dünyanın hayranlığını kazanmış bir insandı. Edison 11 Şubat 1817 tarihinde Ohio’nun Milan şehrinde doğdu.

Thomas Alva Edison Kimdir?

Binden fazla şey icat eden büyük bilgin Edison, bütün Amerika’nın ye Dünyanın hayranlığını kazanmış bir insandı. Edison 11 Şubat 1817 tarihinde Ohio’nun Milan şehrinde doğdu. Küçükken ailesi ile Michigan’a göçtü ve orada Grand Trunk demiryolu trenlerinde çalışmaya başladı. Kısa bir süre sonra bir yük vagonunda kendi gazetesini basmaya başlayan Edison, kafasını en çok uğraştıran elektrik denemelerini de yapıyordu.

Edison, bundan sonra telgraf işinde çalışmaya başlamışsa, da, bir telgraf memuru olmak ona yetmedi. Bu sırada o, telgrafçıya ihtiyaç duymadan haberleri ikinci bir hat üzerinden geçiren çiftli bir makine yapmayı başardı. Daha sonra yeni bir telgraf makinesi yapan Edison, hareket halindeki trenlerle bağlantı sağlayan bir telgrafla haberleşme usulünü buldu.

1886’da Menlo Park’taki ünlü laboratuarlar açtı ve kırk yıl boyunca durmadan çalışarak insanlık için yararlı çalışmalar yaptı. Edison’un öteki icatları arasında; gramafon, mikrofon, mimograf, telefonun karbon transmitörü ve yıllarca süren uzun ve cesaret kırıcı denemelerden sonra insanlığa en büyük hediyesi olarak ortaya koyduğu elektrik ampulü vardır. Modern sinema makinelerinin yapılmasına öncü olan kinetoskopu da yapan Edison’dur. Gramofonu da geliştirdi. Doldurulan batarya düşüncesi de onun kafasından çıktı. Edison’un en son başarılarından biri de, sentetik kauçuğun yapılış şekli için ileri sürdüğü metottur.

Küçükken yediği bir tokat sonucunda kulakları sağır olan Edison’un durumu araştırmalarını epeyce zorlaştırdığı halde, o hayatından memnun görünüyordu. Büyük icatçı iki defa evlendi ve bu evlenmelerden beş çocuğu, oldu.
Edison, 17 Ekim 1931’de insanlığa en büyük hizmetleri yapan bilim adamlarından biri olarak öldü.

Thomas Alva Edison Kimdir? Thomas Alva Edison Edison
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sinem Koltuk Takımı Serisi Piyasa Sunuldu.
Sinem Koltuk Takımı Serisi Piyasa Sunuldu.
Atlantis Yatak Odası Takımı
Atlantis Yatak Odası Takımı