Yaylaları ve kaplıcalarıyla ünlü “İkizdere”

Yaylaları ve kaplıcalarıyla ünlü “İkizdere”

Köyleri, yaylaları ve kaplıcalarıyla ünlü Rize’nin İkizdere ilçesi, her mevsim ayrı bir güzel. Muhteşem doğasıyla hem yurt içi hem de yurt dışından binlerce turisti ağırlayan İkizdere’den hala haberiniz yoksa makalemizi incelemenizi öneririz.

Yaylaları ve kaplıcalarıyla ünlü “İkizdere”

898 km2 yüzölçümü ile Rize’nin en geniş ilçesi olan İkizdere, Trabzon, İspir, Çamlıhemşin, Rize, Kalkandere ve Çayeli ile komşudur. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaylaları ile tanınmış bir ilçedir İkizdere. İlçe merkezi, yüksekliği 2000 metreyi bulan sarp ve yüksek Rize dağlarının birleştiği derin bir vadide kurulmuştur. Doğuda Çağrankaya dağları, batıda Rüzgarlı köyü ve Manle dağları bulunmaktadır. Karşılıklı birbirine bakan bu iki dağın vadisinde , Çamlık deresi ile Cimil deresi’nin birleştiği yerde kurulan İkizdere, iki dere anlamında kullanılan “İKİZDERE” adını almıştır.

 

İkizdere Kaplıcaları

Haberiniz olsun, İkizdere’yi İkizdere yapan en önemli özelliklerin başında kaplıcalar geliyor. Yalnız ülkemizde değil, yurt dışına kadar namı duyulmuş olan İkizdere kaplıcaları, konuşlandıkları yer bakımından muhteşem manzaralarıyla da dikkat çekiyor. Yemyeşil ormanların içinde sıcacık bir suya kim girmek istemez ki, öyle değil mi?

 

İkizdere Köyleri ve Yaylaları

Kaçkar dağlarının eteklerinde yer alan İkizdere, yaylaları ve köyleri ile özellikle doğa turizmini tercih edenlerin uğrak adresleri arasında yerini alıyor. Dağlarında gür ormanları barındıran ve bu nedenle oksijen açısından zengin olan İkizdere'de, dağ zirvelerinde çarpıcı güzellikteki buzul gölleri yer alıyor. Yöreye özgü ahşap evleri, yaylalarının tertemiz havası, leziz yemekleri ve neşeli insanları ile İkizdere gerçekten güzel bir ilçe.

,

İkizdere ikizdere köyleri ikizdere yaylaları ikizdere kaplıcaları ikizdere haber Rize
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sinem Koltuk Takımı Serisi Piyasa Sunuldu.
Sinem Koltuk Takımı Serisi Piyasa Sunuldu.
Atlantis Yatak Odası Takımı
Atlantis Yatak Odası Takımı