Zeytinyağı fiyatları bu yıl el yakacak

Zeytinyağı fiyatları bu yıl el yakacak

Zeytin ve zeytinyağı üretiminde dünya genelinde yaşanan sıkıntı nedeni ile fiyatı 25 liraya kadar çıkan zeytinyağı fiyatları üretimin az olmasından dolayı bu yılda fiyatlarda düşüş beklenmiyor

Zeytinyağı fiyatları bu yıl el yakacak

Zeytin ve zeytinyağı üretiminde dünya genelinde yaşanan sıkıntı nedeni ile fiyatı 25 liraya kadar çıkan zeytinyağı fiyatları üretimin az olmasından dolayı bu yılda fiyatlarda düşüş beklenmiyor.

 

Zeytin ve zeytinyağı üretimin merkezi olan Aydından zeytin ağaçlarındaki verimin bu yıl az olduğu ve zeytinyağı fiyatlarının 30 ile 35 lira arasından olması bekleniyor. Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı’nın yaptığı açılamaya göre her yıl zeytinyağının bol olduğu ve iki yıldan beri zeytin ağaçlarının eskisi kadar verimli olmadıkları için zeytinyağı fiyatlarında önemli bir artış bekleniyor. Zeytinyağının fiyatı 2014-2015 sezonunda zeytin bahçesinde 6 ile 7 lira arasında satılırken sezon sonuna doğru dünya genelinde zeytinyağı üretiminin az olmasından dolayı bir anda 16 ile 17 liraya yükseldiği belirtildi. Firmalar tarafından süzüldükten sonra ambalajlanan zeytinyağının marketlerdeki fiyatının ise 20 ile 25 lira arasına yükseldi.

 

 

Zeytinyağının fiyatının aşırı derecede yükselmesinden şikayetçi olan tüketiciler zeytinyağından bir süreliğine vaz geçerek Ayçiçek yağına dönmüşlerdi. Sezonun başlaması ile birlikte uzuz zeytinyağı almak isteyen vatandaşlar hayal kırıklığına uğradı. Geçtiğimiz sezonda marketlerde 20ile 25 lira arasında satılmaya başlanan Zeytinyağının kilosunun bu yıl 30 ile 35 liraya kadar yükselebileceği belirtiliyor. Dünya genelinde 2015-2016 sezonunda zeytinyağı kıtlığı yaşandığı ve bu yüzden zeytinyağının fiyatının daha da artacağı belirtildi. Aydın bölgesi dünyaya en fazla zeytinyağı ihracatı yapan bölgemiz durumundadır.

zeytinyağı fiyatları zeytinyağı üretimi zeytinyağı ihracatı zeytin fiyatları zeytinyağı üreticileri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sinem Koltuk Takımı Serisi Piyasa Sunuldu.
Sinem Koltuk Takımı Serisi Piyasa Sunuldu.
Atlantis Yatak Odası Takımı
Atlantis Yatak Odası Takımı