Telefonların IMEI kayır süresi uzatıldı

Telefonların IMEI kayır süresi uzatıldı

Yurt dışına çıkan birçok vatandaşımız tarafından Türkiye’den daha ucuz alınarak ülkeye getirilen cep telefonlarının kullanılabilmesi için IMEI kaydı için alınan başvuruların süresi uzatıldı. Başvuru süresi 120 güne çıkarıldı.

Telefonların IMEI kayır süresi uzatıldı

Yurt dışına çıkan birçok vatandaşımız tarafından Türkiye’den daha ucuz alınarak ülkeye getirilen cep telefonlarının kullanılabilmesi için IMEI kaydı için alınan başvuruların süresi uzatıldı. Başvuru  süresi 120 güne çıkarıldı.

 

Yurt dışından gelen yolcuların yanlarında getirdikleri yabancı ülkelerden alınmış cep telefonları için Türkiye’de IMEI numarası kayıt yaptırılması gerekiyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yapılan değişiklik yapılan Elektronik Kimlik Bilgisine Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik bugün resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönetmeliğe göre eskiden 60 gün olarak uygulanan yurt dışından gelen yolcuların beraberlerinde getirdikleri cep telefonlara ait cihazların kimlik bilgilerini oluşturan IMEI numarasının kayıt altına alınma süresi yolcunun turda giriş tarihinden itibaren 120 içinde başvuru yapması gerekmektedir.

 

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yetkililerine vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine yönetmelikte değişiklik yapıldığı açıklandı. Yönetmelikte yapılan bir diğer değişiklik ise kayıt yaptırmadan telefonunu kullanmaya başlayanların iletişimi 120 gün sonunda kesilmesine yönelik düzenleme oldu. Yurt dışında bazı ülkelerde cep telefon fiyatları Türkiye piyasasına göre daha ucuz olduğu için vatandaşlar yanlarında mutlaka bir cep telefonu getirmekte olduğu belirlendi. Yurt dışından getirilen cep telefonlarının yurt içinde kullanılabilmesi için yolcunun yurda giriş tarihi itibari ile 120 gün içinde kayıt yaptırması ve belli bir miktar kayıt ücreti ödemesi gerekiyor.  IMEI kayır ücreti olarak 120 lira alındığı açıklandı.

yurt dışı telefon fiyatları yurt dışından getirilen cep telefonları imei kayıt süresi imei kayıt ücreti cep telefonu kayıt süresi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sinem Koltuk Takımı Serisi Piyasa Sunuldu.
Sinem Koltuk Takımı Serisi Piyasa Sunuldu.
Atlantis Yatak Odası Takımı
Atlantis Yatak Odası Takımı