Piyasaların gözü kulağı Merkez Bankası’nda

Piyasaların gözü kulağı Merkez Bankası’nda

Küresel piyasalardaki dalgalanmaların ardından Türkiye’nin para politikaları hakkında belirleyici rolü üstlenen merkez bankası Para politikası Kurulu toplantısı sonrasında ekonomistler bir faiz artışı kararı beklemediklerini açıkladılar.

Piyasaların gözü kulağı Merkez Bankası’nda

Küresel piyasalardaki dalgalanmaların ardından Türkiye’nin para politikaları kakında belirleyici rolü üstlenen merkez bankası Para politikası Kurulu toplantısı sonrasında ekonomistler bir faiz artışı kararı beklemediklerini açıkladılar.

 

Küresel piyasalarda son bir yıl içinde dolar fiyatlarındaki aşırı değer artışının son günlerde zayıflayarak yatay bir seyir izlemesinin etkisi ile yurt içi piyasalarda gerileyen dolar fiyatlarının seyrini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para politikası Kurulu toplantısından çıkacak kararın belirleyici rol üstleneceği belirtiliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde dün itibari ile açıklanan konut ve inşaat satışları ile ilgili ekonomik verilerin istendiği düzeyde gelmemesi üzerine dar bir bantta seyreden hareket eden konut satış endeksinde biraz düşüş yaşandı.

 

 

Avrupa Birliği tarafında Perşembe günü açıklaması beklenen Avrupa merkez bankası kararları öncesi tahvil piyasalarında hareketlenmeler başladı. Avrupa Birliği para birimi Euro karşısında değer kazanmayı bırakan doların artık yatay bir grafik çizdiği görülüyor. Avrupa Birliği’nin en istikrarlı ülkelerinin başında gelen Almanya’nın 10 yıl vadeli tahvil faizleri dün 0,10 puan birden artarak 0,54’den 0,64’e çıktı. Dolar/Euro paritesi ise piyasalarda 1,1360 seviyelerinde kaldı. Almanya borsası DAX endeksi günü 0,16 değer kaybederek kapandı. Dün akşam saatleri itibari ile biraz toparlanan Avrupa borsaları piyasalardaki endişeli bekleyişe ayak uydurarak küçük değer kayıpları ile kapattı. Avrupa borsaları değer kaybederken Asya borsaları ise değer kazanmaya devam ediyor.

türkiye cumhuriyet merkez bankası para kurulu faiz lobisi merkez bankası faiz kararı faiz oranları küresel piyasalar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sinem Koltuk Takımı Serisi Piyasa Sunuldu.
Sinem Koltuk Takımı Serisi Piyasa Sunuldu.
Atlantis Yatak Odası Takımı
Atlantis Yatak Odası Takımı