Türk işi savaş uçağı konsepti

Türk işi savaş uçağı konsepti

Türkiye’nin son yıllarda milli proje üretme çalışmaları kapsamında yerli savaş uçağı üretimi ile ilgili olarak uçağın prototipi görücüye çıktı.

Türk işi savaş uçağı konsepti

Türkiye’nin son yılarda milli proje üretme çalışmaları kapsamında yerli savaş uçağı üretimi ile ilgili olarak uçağın prototipi görücüye çıktı.

 

Türkiye’nin savaş uçakları konusunda çalışmalar yürüten TAİ milli savaş uçağı projesi kapsamında ürettiği projelerde Türk Hava Kuvvetleri’nin çift motorlu bir uçak istediği için üç farklı konsepte uçak üretimine başlanıyor. TAİ tarafından 2011 yılında başlatılan milli uçak projesi kapsamında üretilecek Milli Muharip Uçak üretiminde FX-1 modelinin üretimine 2015 yılında başlanacağı iddia edildi.

 

Türk Hava Kuvvetleri ile Türkiye Havacılık Kurumu TAİ tarafından ortaklaşa yürütülen Milli Muharip Uçak projesi kapsamındaki çalışmalarda yeni bir aşama daha geçildi. Türk Hava Kuvvetleri tarafından Milli Muharip Uçağın çift motorlu olması yönünde ısrarları neticesinde daha önce proje aşamasında olan tek motorlu uçak iptal edilerek çift motorlu uçak projesi hazırlandı. Hava Kuvvetleri tarafından gümüz koşullarında uçuş menzilinin ve üzerinde taşıdığı mühimmat miktarı bakımından önde olan uçakların daha avantajlı olduğu ve havalan bir uçağın etkin bir şekilde en fazla menzile varıp geri gelebilmesini sağlayacak bir motora sahip uçağın yapılması konusunda anlaşa TAİ yetkilileri ile Hava Kuvvetleri komutanları uçağın konsept tasarımı konusunda uzlaşmaya vardılar. TAİ tesislerinde bir araya gelen komutanlar son şekli verilen Milli Muharip Uçağı basına tanıttılar. Uçağın 2023 yılında Türk Hava Kuvvetlerine teslim edilmesi bekleniyor.

milli varlıklarımız milli projeler milli otomobil milli uçak milli muharip uçak türk malı savaş uçağı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sinem Koltuk Takımı Serisi Piyasa Sunuldu.
Sinem Koltuk Takımı Serisi Piyasa Sunuldu.
Atlantis Yatak Odası Takımı
Atlantis Yatak Odası Takımı