SAĞLIK

Sağlık Bakan Müezzinoğlu, Gündem Sorularını Yanıtladı! 4 Yıl Sonra Milli Aşımızı Üreteceğiz..

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Anayasa Mahkemesi tarafından kararı değerlendirilen zorunlu aşıyla alakalı olarak "4 yıl sonra tüm aşılar, Türkiye'de üretilecek noktaya gelecek" diye konuştu.

Sağlık Bakan Müezzinoğlu, Gündem Sorularını Yanıtladı! 4 Yıl Sonra Milli Aşımızı Üreteceğiz..

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Anayasa Mahkemesi tarafından kararı değerlendirilen zorunlu aşıyla alakalı olarak "4 yıl sonra tüm aşılar, Türkiye'de üretilecek noktaya gelecek" diye konuştu.

Müezzinoğlu, çocuklara zorunlu aşı yaptırılmasıyla alakalı kararın anne babalara verilmesine değindi. Aşılarla alakalı kararın bilim kurullarına ait olduğunu vurguladı.

Anayasa Mahkemesi’nin aşı yaptırmak istenmeme kararını anne ve babaya verdiğini belirten Müezzinoğlu; "Anne babanın hangi hastalığın kalıcı sekel oluşturduğunu, hangi bulaşıcı hastalığın ölüme vesile olduğunu bilme gibi bilinci olabilir mi? Varsa bile, 'ben bunu bu kadar biliyorum ve çocuğumda uyguluyorum' deme hakkı olabilir mi? Çocuk, yarın engelli olduğu zaman, çocuğun yaşam hakkını engelli bir şekilde sürdürmesinin yetkisi anne ve babada olabilir mi? Bu da yine bilim kurullarının görevidir.

Bu anlamda, Anayasa Mahkemesi verdiği kararla, 'bunun yasal düzenlemesini yapın', dedi bize. Yasamız, 1930'lu yıllara dayandığı için, bunun üzerine gelişen bilimsel hadiseleri de bu yasanın genelgelerine ve yönetmeliklerine dayandırdığımız için Anayasa Mahkemesi de 'bunun yasal zeminin oluşturun ve buna göre şekillendirin' dedi. Dolayısıyla, her ikisi konusunda da Türkiye'nin, bakanlığın durduğu nokta doğrudur. Yasal olarak varsa yeni düzenlemeyi hızla yapacağız." diye konuştu..

Türkiye 4 Yıl Sonra Milli Aşısını Üretecek!

Türkiye’nin milli aşı üretimine ne zaman geçeceğine dair soruyu da yanıtlayan Müezzinoğlu, milli aşı üretiminin ihale sürecini tamamladığını belirtti. 31 Temmuz 2015 tarihinde milli aşı ile alaklı sözleşmeyi imzaladıklarını belirten Müezzinoğlu; "Dört yılın sonunda tüm aşılar, Türkiye'de üretilecek noktaya gelecek. Önce difteri, tetanos üzerinden yol haritasını belirledik. Şu anda dünyanın en gelişmiş ülkeleri düzeyinde aşı yelpazesinde 13 aşıyı çocuklarımıza takvim olarak uyguluyoruz. Geniş bir yelpazeyi başarı ile uygulayan dünyanın sayılı ülkelerinden biriyiz ama aşıyı üretebilen bir dinamizmi de devreye soktuk. Bu süreç inşallah olağanüstü bir sıkıntı yaşamazsak 4 yıl sonra kendi milli aşısını üreten bir Türkiye olacağız" diye konuştu..

25 Bin Kişi Organ Nakli Bekliyor!

Son dönemlerde sağlık gündeminden düşmeyen “akraba dışı vericiden organ nakli” konusunda da soruları yanıtlayan Müezzinoğlu, 25 bin kişiden fazla organ nakli bekleyen olduğunu ve organ naklinin oldukça önemli olduğunu belirtti. 25 bin kişinin her gün dokularına uygun organ nakli beklediğini belirten Bakan Müezzinoğlu;

"Ömürden ömür çıkartmalıyız' diye bir cümle söylüyorum. Ölümden ömüre vesile olabilmek, bu çok önemli" diye konuşan Müezzinoğlu, şöyle devam etti: "Ben, bu dünyadan göçer gider oluyorsam, benim karaciğerimin, böbreğimin, kalbimin ve diğer organlarımın birini yaşatıyor olması, belki de geriye bırakacağım en hayırlı işlerden biri olacak." ifadelerine yer verdi.

Organ Ticaretine Müsade Edilemez!

Bakan Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye’de organ bağışındaki duyarlılığın daha da artmasını istediğini söyleyerek; "Özellikle, gelişmiş ülkelerde kadavradan organ bağışı yüzde 75'lerdeyken bizde yüzde 25'lerde. Burada bir çelişki var. Bizde daha çok organ bağışı canlıdan canlıya yapılıyor. Niye? Benim kardeşim, benim amcam, duygusal olarak hayattayken verebiliyoruz ama beyin ölümü gerçekleştiğinde 'böbreği bir başkasına verilmesin' denilebiliyor. Hatta, sağlığında kişinin organ bağışında bulunduğuna dair kartı da var ama kızı ya da eşi 'ben babamın karaciğerinin alınmasını istemiyorum' diyebiliyor. Burada, duygusal bir an var. Halbuki duygusallığımızı hem onun vasiyetine hem de onun yaşatabilecekleri üzerine kurabilirsek, inanıyorum ki, Türkiye olarak fotoğrafımızı daha iyi hale getirebiliriz." dedi.

Organ ticareti konusundaki tartışmalar ile alakalı konuşan Bakan Müezzinoğlu; "Bazen, belirli çıkar grupları birilerinin organını ticarileştirebiliyor. Diğer taraftan da ihtiyacı olan var. İhtiyacı olan zaten her türlü riski almaya razı. Bunu, devlet olarak önlememiz lazım" diye belirtti.

Akraba Dışı Organ Nakline Bilim Kurulu Karar Verecek

Türkiye’de etik komisyonlar sayesinde organ ticaretinin olmadığını ve bu konuda dünyada ülkemizin saygın bir yerinin olduğunu belirten Bakan Müezzinoğlu; "Türkiye, bunu zedeleyecek hiçbir yanlışın içinde olamaz. Sağlık Bakanlığı da olamaz. Hukukçular da olamaz. Burada kararı verecek Bilim Kurulu'dur. Buna Sağlık Bakanlığı karar veremez, buna Adalet Bakanlığı karar veremez, hukukçular da karar veremez. Burada bilim kurulları ve etik komisyonları karar verir ve yetki onlardadır. Bununla ilgili yasal düzenleme gerekiyorsa yasal düzenlemeleri yapacağız" ifadelerini kullandı.. 

NELER SÖYLENDİ?
@
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 14 7
 • 2 Sivasspor 12 7
 • 3 Trabzonspor 12 7
 • 4 Konyaspor 12 7
 • 5 Fenerbahçe 11 7
 • 6 İstanbul Başakşehir 11 7
 • 7 Antalyaspor 11 7
 • 8 Gaziantep FK 11 7
 • 9 Yeni Malatyaspor 10 7
 • 10 Galatasaray 10 7
 • 11 Göztepe 9 7
 • 12 Beşiktaş 8 7
 • 13 Denizlispor 8 7
 • 14 Çaykur Rizespor 8 7
 • 15 MKE Ankaragücü 8 7
 • 16 Kasımpaşa 7 7
 • 17 Gençlerbirliği 3 7
 • 18 Kayserispor 3 7
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
inegöl
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA