GÜNCEL

Mobilya alacaklar dikkat! Zam kapıda...

Mobilya alacaklar dikkat! Zam kapıda...

Mobilya sektörü temsilcileri süngerde hammadde sorununun mobilyaya yüzde 10 zam olarak yansıyacağını ifade etti. Özellikle koltuk üreticilerinin bu durumdan olumsuz etkileneceği belirtildi.
Kumaşta yıl boyu dolardaki dalgalanmadan dolayı maliyet artışıyla karşı karşıya kalan mobilyacılar, şimdi de sünger hammaddesinde yaşanan daralmadan dolayı sıkıntılı günler geçiriyor. Dünya'dan Esra Özarfat'ın haberine göre, bu sürece stoksuz yakalananlar sünger maliyetlerini zamlı tarifeden almak zorunda kalırken, üreticilere yansıyan zamların tüketiciye yansıyacak kısmı da önümüzdeki günlerde şekillenecek. Mobilyacılar tüketiciye ulaşacak üründe ilk etapta yüzde 7 ile 10 arasında bir zam düşünüyor. Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, “10 gündür fiyatların yüksekliği ve sünger fabrikalarının hammadde sıkıntısı yaşaması mobilyacıları da etkiledi. Emek yoğun bir sektör olan mobilyada zaten işçilik üzerindeki yükler gibi girdi maliyetleri yüksek. Mecburen yüzde 10 civarında bir zam tüketiciye yansıyacak. Zaten süngeri diğer ülkelere göre dezavantajlı durumda satın alıyorduk. Şimdi biraz daha dezavantajlı duruma düşeceğiz. Sünger fabrikalarımız hammadde sorununu çözmek için gerekli çalışmayı yapıyorlar. Özellikle koltuk sektörü sıkıntılı süreç geçiriyor. Sünger fabrikaları ile görüşüyoruz”dedi. Sünger teminini Avrupa ülkelerinden bile daha pahalıya sağladıklarını belirten Güleç, “Sünger en fazla koltuk, yatak, sandalye ve oturma gruplarında kullanılıyor. Bu gruplar üretilen mobilyanın yüzde 70’ini oluşturduğu için hammade sorunu tahmin edilenden daha büyük bir olumsuzluk yaratacak. Yıl sonuna kadar sünger hammadde sorununun çözülmesini bekliyoruz” diye konuştu.
ZAM, FUAR ÖNCESİ MOBİLYACIYI ÜZDÜ

Mobilyacıların İnegöl’deki 36’ncı Expo buluşması bu yıl 8-13 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. Fuar öncesi yaşanan bu sıkıntının üreticileri üzdüğüne dikkat çeken İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS) Başkanı Yavuz Uğurdağ, “İnegöl’deki sünger fabrikaları hammadde bulmakta zorlanıyorlar. Fiyatın ve vadenin sabit olmaması, fiyatın her gün değişken olması üreticimizi yoruyor. Maliyet hesabı yapamıyoruz. Sipariş alamıyoruz. Sürecin en kısa sürede normale döneceği kanaatindeyiz. Bu fi yatlar fuardaki ürünlerin satışını da olumsuz etkileyecektir” diye konuştu.

Mobilya firmaları ocak ayına kadar piyasaların oturmasını bekliyor

SATIŞLARIMIZA YÜZDE 35'LİK BİR ARTIŞ YANSITTIK

Serra Sünger Fabrika Müdürü Esat Oyan sünger hammaddesine arz ve talep dengesizliğinden dolayı gelen zammın sünger üreticilerine yüzde 40 olarak yansıdığını söyledi. Oyan; “Mayıstan bu yana ürünle alakalı arz ve talep arasındaki dengesizliklerden dolayı artışlar vardı. İş bağlantısını 6 ay öncesinden yapanlar için yüzde 70’lere varan artış yansımış olabilir. Çok uygun bir fiyattan almıştır, bugün pazar fiyatlarına bakıldığında böyle bir artış yansıması olmuş olabilir. Ama reelde baktığımızda yüzde 40 civarında malzemenin satışında bir fiyat artışı var. Biz de satışlarımıza yüzde 30-35 civarında bir artış yansıttık. Bir miktar daha artış olacaktır. Bayer’in üretimini aralık ayına kadar durdurmuş olması demek, üretim süreçleri normal seyrinde giderse bu ürünün Türkiye’ye şubatın sonunda girmesi demektir. Bu süre zarfında fiyatlar biraz daha yukarı çıkar ve sabit kalır” diye konuştu. Türkiye’de spot çalışan 10 kadar küçük sünger firmasının tedarikte sıkıntı yaşadığını aktaran Esat Oyan, pazarın kendini dengeleyeceğini vurguladı. Oyan, “Tedarik sıkıntısı yaşandığı için şu anda farklı firmalardan aşırı talep alıyoruz. Cari müşterilerimizi mağdur etmemek için bu noktada seçici davranıyoruz. Rakiplermizden ürün tedarik edemedikleri için sıkıntıya düşenler olduğunu duyuyoruz” dedi.

TAKIM BAŞINA 200-250 LİRA CİVARINDA ARTIŞ YAŞANACAK

Ada Koltuk Genel Müdürü Halil Malkaç, en fazla süngerin koltuk üretiminde kullanıldığını, ayda ortalama 600 metreküp sünger tükettiklerini, hammaddeye gelen zamları tüketici fiyatlarına yüzde 7 ile 10 arasında bir oranda yansıtmak zorunda kalacaklarını söyledi. Malkaç; “Takım başına 200-250 lira civarında bir artış yaşanacaktır. Bu süreçte hammadde tedarikçilerinin biraz fırsattan istifade etmeye çalıştığını düşünüyorum. Bence ocak ayına kadar piyasalar oturur, yapılan yüzde 100’e yakın zam yüzde 50’lere geriler ve yüzde 40 olan sektöre yansıması da yüzde 20’lere düşer. Bu da koltuk fiyatlarının yüzde 10 artması demektir. Fazla sünger kullanılan modellerde ise bu oran yüzde 15’e kadar çıkacaktır” dedi

NELER SÖYLENDİ?
@
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Sivasspor 21 11
 • 2 Fenerbahçe 20 11
 • 3 Trabzonspor 19 11
 • 4 Alanyaspor 19 11
 • 5 İstanbul Başakşehir 19 11
 • 6 Galatasaray 19 11
 • 7 Yeni Malatyaspor 18 11
 • 8 Beşiktaş 18 11
 • 9 Gaziantep FK 15 11
 • 10 Çaykur Rizespor 14 11
 • 11 Göztepe 13 11
 • 12 Konyaspor 13 11
 • 13 Kasımpaşa 12 11
 • 14 Denizlispor 11 11
 • 15 Antalyaspor 11 11
 • 16 Gençlerbirliği 10 11
 • 17 MKE Ankaragücü 9 11
 • 18 Kayserispor 7 11
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
inegöl
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA